תחומי עיסוק

עיכוב התפתחותי אצל ילדים ופעוטות מתחת לגיל 6

על-פי הספרות המקצועית, לכ-10% מאוכלוסיית הילדים בגיל 6 ומטה יש עיכוב התפתחותי כלשהו. הסיבות לכך רבות ומגוונות מאוד. מטרות האבחון הרפואי הן לאפיין את גורמי הסיכון להפרעה או לעיכוב התפתחותי זה, לתאר את הפרופיל ההתפתחותי של הילד / הפעוט ולהציע תוכנית התערבות המבוססת על הממצאים הללו.

בפרופיל ההתפתחותי מוערכים היכולת הבסיסית של הילד, מוקדי הקושי ומוקדי החוזק בתחומי ההתפתחות השונים. תוכנית ההתערבות יכולה לכלול תוכנית לבירור הסיבה לעיכוב זה, וכן הצעה לטיפולים שונים שיקדמו את הילד.

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ונוער

ניתן לראות הפרעת קשב אצל 10%-7% מאוכלוסיית הילדים והנוער, וזו נחשבת להפרעה ההתפתחותית השכיחה ביותר. האם כל קושי תפקודי בבית הספר נובע מהפרעת קשב? ודאי שלא. יש גורמים נוספים שעלולים לפגוע בתפקוד ובהתקדמות הילד כמו לקויות למידה, קשיים רגשיים ומצבים רפואיים שונים.

מטרת הבדיקה הנוירולוגית היא לאתר גורמי סיכון להפרעת קשב או לבעיות התפתחות אחרות, לנסות להבין את הסיבות המקשות על הילד במערכת החינוכית שבה נמצא, לדגום רכיבי למידה שונים כמו קריאה, כתיבה והבנת הנקרא ולאפיין רכיבי קשב ספציפיים כמו קשב שמיעתי וחזותי. על-בסיס הנתונים המתקבלים מהמידע שמועבר על-ידי ההורים והילד עצמו, מקריאת השאלונים, מהבדיקה ומההתרשמות הקלינית, נבנה הפרופיל הנוירו-התפתחותי של הילד ומוצעת תוכנית התערבות רחבת היקף.

אם עולה צורך בטיפול תרופתי על-בסיס האבחון, נעשית התאמה של הטיפול התרופתי על-פי פרמטרים רבים המותאמים אישית לצורכי הילד ולסגנון חייו.

אבחונים בשאלה של לקות תקשורת על הספקטרום האוטיסטי אצל ילדים ונוער

בשנים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי. הסיבות לכך עדיין אינן ברורות באופן מלא. באבחון נעשית בדיקה מקיפה המותאמת לגיל הילד הנבדק – החל מגיל פעוטות ועד למתבגרים ולמבוגרים צעירים. יש לציין כי לצורך הכרה של מוסדות כמו ביטוח לאומי באבחנה זו, יש להשלים אבחון פסיכולוגי בנוסף לבדיקה הרפואית. לעיתים כחלק מההערכה יש צורך בהתערבות גם בתחום התרופתי. הטיפול מותאם לצורכי הילד.

מחלת אפילפסיה אצל ילדים ונוער

אפילפסיה אינה נדירה בקרב ילדים ונוער, אך יש סוגים ספציפיים האופייניים לגילאי הילדות. צברתי ניסיון רב בטיפול בילדים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי. מעבר לתסמיני האפילפסיה עצמה, לילד החולה יש לא מעט בעיות נלוות כמו קשיי למידה, הפרעת קשב, קשיים רגשיים וקשיים התפתחותיים. גם משפחתו של הילד החולה באפילפסיה מתמודדת פעמים רבות עם קשיים סביב המחלה, ולכן גם המשפחה מקבלת ממני ליווי, הכוונה ותמיכה.

שכיח מאוד לראות ילדים עם קשיים התפתחותיים משולבים. לדוגמה: לרוב הילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי יש הפרעת קשב, לילדים עם אפילפסיה יש פעמים רבות קשיי למידה והפרעת קשב וכדומה. נדרש ניסיון רב בטיפול בילדים מורכבים אלה בכל הנוגע לבניית תוכנית ההתערבות ולאיזון התרופתי, תוך התחשבות במשפחת הילד החולה כמו גם בסביבתו החברתית והתרבותית.

כאבי ראש אצל ילדים ונוער

בירור וטיפול בכאבי ראש בקרב ילדים ובני נוער מתבגרים.

מרפאת ד"ר אורנה אפשטיין – מומחית להתפתחות הילד 🙂

אתם מוזמנים ליצור עמי קשר לקבלת מידע נוסף ולתיאום פגישת ייעוץ במרפאה: 073-7022854.